VTR vision Web Sanat Evi || Web Design İstanbul || Kurumsal Web Tasarım || Profesyonel Web Sitesi Tasarımı

 

 

 

web HOSTİNG 

VTR Vision; Türk Telekominakasyon Kurumu tarafından verilen “Yer Sağlayıcı Faaliyet Belgesi” sahibi bir hosting firmasıdır. Hosting hizmetlerini internet servis sağlayıcısı Turk.Net omurgası üzerinden 500’den fazla müşterisine web hosting ve e-mail servisleri sunmaktadır.
 
Amacı ne olursa olsun, satın aldığınız alan adınıza (domain name) hazırladığınız web sayfalarını yüklemek için, bir başka deyişle; insanlar sizin sitenizin adını browserinin adres çubuğuna yazdığı zaman hazırladığınız sayfaların görüntülenmesi için o sayfaların bir yerde yüklü olması gerekir. Neden mi ? Çünkü sizin adınıza 24 saat boyunca ziyaretçilerin uğrayabilmesi için bir depo vazifesi gören yere ihtiyacınız olacak. İşte internette bu depo vazifesi gören işlemin adı hosting (barındırma)' dır. Sürekli internete açık olan yerler sayesinde siteniz günün her saatinde ziyaret edilebilir.
 
Günümüzde bir çok yerli ve yabancı firma hosting işlemi yapmakta ve sizlere aldığınız alan adının aktif hale getirilmesi için yer tahsis etmektedir. Bu yer tahsis işlemi (hosting) aylık ya da yıllık olarak kira usulü ile yapılmaktadır.
 
Hosting işlemlerinde önemli noktalar şunlardır:
- Hız
- Site için verilecek alan boyutu (MB)
- Desteklediği programlar ve genel özellikler
- Site ve e-mail’lere verilecek trafik

yüklenme HIZI

Siteye ait sayfaların yüklenme hızı burada çok önemli bir unsur oluşturmaktadır. Ziyaret edilen sitelerin yavaş olarak açılmasının iki önemli nedeni vardır. Bunlardan ilki internete bağlanılan bilgisayarın yeterli özelliklere, aksama sahip olamamasından kaynaklanır, ikincisi ise Hosting alınan Server’dan kaynaklanan nedenlerdir. Hosting alınan Server’ın internete çıkış hızı düşük ise ya da kapasitesinin üstünde Hosting Hizmet’i veriyorsa sayfaların yüklenme hızı yavaş olur. Ayrıca hız konusunun sayfaların boyutu ve hazırlandıkları programların yapısıyla da alakalı olduğunu hatırlatmalıyız. Çünkü bazı siteler flash ve animasyon programları ile hazırlanır. Bu durum HTML formatta hazırlanan sitelere oranla flashlı sitelerin daha yavaş açılmasına neden olur. 

verilen alanın BOYUTU

Verilecek alan boyutu (kaç megabayt) ücrete göre de değişiklik göstermektedir. Konusuna göre hazırlanacak sitenin ne kadarlık bir alan gerekli ise o oranda Hosting Alanı talep etmesi gerekir. Geniş kapsamlı ve içeriği fazla bir site düşünülüyorsa, siteye verilecek alanın boyutunun da büyük olması gerekir. Verilecek alan iki açıdan önemlidir; birincisi sitenin boyutu açısından, ikincisi ise e-mail’ler açısındandır. Çünkü yapılan tasarımla beraber verilen e-mail’ler de aynı alanı paylaşır. Eğer verilen Hosting Alanı küçük ise belli bir süreden sonra mail trafiğinde sorunlar ortaya çıkabilir.

server DESTEĞİ

Web Hosting’de bir diğer önemli nokta da kullanılan program ve veritabanını, kiralanılan Server'ın desteklemesidir. Günümüzde artık internet siteleri tanıtımın yanında hazırlanan dinamik formlar sayesinde daha farklı işlevleri de (İş başvuru formları, talep formları, kredi kartı ile satış gibi) yerine getirmektedir. Bu tür formların hazırlanması özel programlama dilleri (ASP,PHP,SQL gibi) ile yapılmaktadır. Örneğin ASP destekli bir sitenin çalışabilmesi için sitenin server tarafında ASP ile yapılmış formları destekleyen programların kurulu olması gerekir.

e-mail TRAFİĞİ

Hosting Hizmeti’nin yanında size sunucudan aylık belli bir oranda trafik verilir. Bu trafik; site üzerinden yapılacak işlemlerin boyut olarak belirlenmesi ve sunucuya getirdiği yük olarak hesaplanmasıdır. Maillerinizde bu trafiği kullanır.
 
 

 





/