Seo

SEO (search engine OPTIMIZATION)

SEO Ingilizce karşılığı olan Search Engine Optimization veya Search Engine Optimizer kelimesinin karşılığıdır. Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Site yada sayfanız için yaptığınız her türlü optimizasyon işlemin genel adıda denilebilir.

Site veya sayfalarınızın Arama Motorları tarafından daha kolay bulunup indekslenmesı ve Arama Sonuç Sayfalarında (SERP) üst sıralarda çıkmasını sağlamak amacıyla site veya sayfalarınıza uygulanan işlemlerdir.

SEO neden bu kadar ÖNEMLİ

Sitenizin içeriği ne kadar iyi olursa olsun, insanlara bunu tanıtamadıktan sonra yapılan tüm emekler, boşa gitmektedir. Sitenizi insanlara tanıtmanın en kolay yolu arama motorlarıdır.

 

Arama motorlarındada hak ettiğiniz doğru yeri alabilmek için Search Engine Optimization kurallarını bilmek ve sitemize uygulamak gerekmektedir. Unutmayın ki ; Türkiye’de siz dahil 34 milyon kişi internet başındadır ve internet kullanıcılarının % 84′ü internete ilk adım olarak arama motorlarını kullanıyor. Bu da gösteriyor ki potansiyel müşterilere en kolay ulaşma yeri arama motorları. Günümüzde web trafiğinin büyük bir kısmının arama motorları tarafından yönlendirildiğini düşünürsek Search’den (Arama Motoru Pazarlaması) yoksun bir medya planı potansiyel kitlenin büyük bir kısmına ulaşamama riskiyle karşı karşıyadır.

Arama Motoru Optimizasyonu'nun AMACI

-Online satış mağazasının daha hızlı indexlenmesini sağlamak.

-Anasayfa ve ürün sayfalarının sektörel anahtar kelimelerde Google organik sonuçlar arasında yer almasını sağlamak.

-Ürün ve kategorilere uygulanacak optimizasyon sayesinde başarılı bir indexlenme sağlamak.

-Bing ve benzeri arama motorlarında sitenizin indexlenmiş sayfa sayısını arttırmak.

-Ortak içeriklere sahip sitelerden sitenize backlink verilmesini sağlayıp sitenizin Google tarafından güvenilir ve değerli kabul edilmesini sağlamak.

-Google Pagerank değerinizi arttırabilecek çalışmalar yaparak daha sağlıklı indexlenme ve ürün

sayfalarınızın Google tarafından daha değerli olmasını sağlamak.

-Ziyaretçi istatistikleri doğrultusunda yapılacak düzenleme ve iyileştirmelerle satış verimliliği arttırmaya

yönelik kullanıcı bazlı çalışmalar yapmak.